logo1Inicjatorami utworzenia Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych w Zespole Szkół Nr 1 w Przysietnicy byli uczniowie, którzy w maju 2018 r. uczestniczyli w „I Kongresie Mediatorów Rówieśniczych” w Ustrzykach Dolnych oraz pedagog szkolny p. Jolanta Kosztyła. Kolejnym wydarzeniem które przybliżyło uczniom idee mediacji był udział w „II Kongresie Mediatorów Rówieśniczych”, który odbył się w Rzeszowie i Czudcu w dniach 10 - 11 października 2018 r.

W następnym roku szkolnym, młodzież wzięła udział w szkoleniu, które przeprowadziła pani Maria Gajewska - mediator z Podkarpackiego Centrum Mediacji. Uczestnicy warsztatów poszerzyli swoje umiejętności: komunikacyjne, negocjacyjne oraz rozwiązywania konfliktów z wykorzystaniem metody mediacji. Uwieńczeniem trzydniowych warsztatów było uzyskanie certyfikatu mediatora rówieśniczego.

Członkowie Klubu systematycznie ćwiczą swoje umiejętności oraz szerzą ideę mediacji w środowisku szkolnym i rodzinnym. Zaprezentowali symulację mediacji rówieśniczej całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom oraz rodzicom podczas tzw. wywiadówki. Corocznie organizują akcję charytatywną „Świąteczna paczka dla seniora”, „Dzień Życzliwości”. Opracowali logo KMR, prowadzą gazetkę szkolną. Swoje umiejętności mediacyjne zaprezentowali podczas „I Spotkania Mediatorów Rówieśniczych” w Milczy.

Opiekun: Jolanta Kosztyła

 

1. Lista Mediatorów Rówieśniczych

Lista Mediatorów Rówieśniczych
przy Zespole Szkół Nr 1 w Przysietnicy
rok szkolny 2024/2025

 

Lp. Imię Nazwisko Klasa
 1.  Antonina  Klucz  7
 2.  Zofia  Rymarowicz  7
 3.  Anastazja  Hesselius  6b
 4.  Aleksandra  Wania  6a

 

2. Katalog spraw do mediacji

Zaczepki słowne

Prześladowanie słowne

Hejty

Przepychanki

Drobne zniszczenie mienia

Kłótnie

Rywalizacja o stanowisko funkcję

Oskarżanie, dogadywanie, obmawianie

Stalking

Konflikty miłosne

Wyśmiewanie

Poniżanie osób np. biedniejszych

Niestosowne żarty

Rozpowszechnianie plotek

Inne konflikty uczniowskie

3. Dokumenty

1. SZKOLNA KARTA SPRAW DO MEDIACJI RÓWIEŚNICZYCH <<pobierz>>

2. KARTA ZGŁOSZENIA DO MEDIACJI RÓWIEŚNICZYCH <<pobierz>>

3. SZKOLNA KARTA MEDIACJI <<pobierz>>

 

4. Szkolenie Mediatorów Rówieśniczych w Zarszynie

 

W dniach 7-8 października 2022 r. uczennice naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu szkoleniowym mediatorów rówieśniczych w Zarszynie. Szkolenie odbyło się w ramach międzygminnej współpracy Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych ze szkół w Zarszynie, Jaćmierzu, Milczy, Turzym Polu i Przysietnicy. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczennic: Aleksandra Wania, Anastazja Hesselius, Antonina Skalska, Zofia Rymarowicz, Antonina Klucz, Milena Kukulińska, Patrycja Kolbuch , Kamila Dąbrowska. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z procedurą prowadzenia mediacji rówieśniczych, ćwiczyli umiejętności parafrazowania i budowania komunikatów " JA", poznali techniki aktywnego słuchania oraz mieli możliwość doskonalić swoje umiejętności podczas symulacji mediacji rówieśniczej. Młodzi mediatorzy otrzymali Certyfikaty potwierdzające ich umiejętności, które wręczył Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji - pan Wiesław Pałka oraz Wójt Gminy Zarszyn- pani Magdalena Gajewska. Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zarszynie oraz pani psycholog Justynie Haduch za zaproszenie, panu Dyrektorowi - Wiesławowi Pałce za umożliwienie nam udziału w szkoleniu oraz naszym opiekunom - p. J. Kosztyle i p. D. Dyce.

5. VIII Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych w Rzeszowie.

W dniu 19 października 2022 r. młodzież naszej szkoły - członkowie Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych, wzięła udział w VIII Kongresie Mediatorów Szkolnych

i Rówieśniczych w Rzeszowie. Organizatorami tego wydarzenia było Podkarpackie Centrum Mediacji oraz Podkarpacki Kurator Oświaty. Partnerem w organizacji Kongresu był Instytut Badań Edukacyjnych. Celem Kongresu była prezentacja metod rozwiązywania sporów, wyposażenie mediatorów szkolnych i rówieśniczych w wiedzę na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów, prezentacja dorobku Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych, a także integracja środowiska mediatorów rówieśniczych. Spotkanie zgromadziło ponad 300 uczestników, w tym dyrektorów szkół, pedagogów, mediatorów szkolnych oraz uczniów.

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się w Collegium Humanum w Rzeszowie z udziałem Prezesa Podkarpackiego Centrum Mediacji - p. Wiesława Pałki, wojewody podkarpackiego - p. Ewy Leniart, wicekuratora oświaty w Rzeszowie - p. Stanisława Fundakowskiego, Rzecznika Praw Dziecka - p. Mikołaja Pawlaka, przedstawicieli Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Spotkanie podzielone zostało na moduły dla uczniów, dyrektorów i nauczycieli. Młodzi uczestnicy Kongresu wzięli udział w warsztatach, podczas których utrwalali i poszerzali swoją wiedzę z zakresu mediacji rówieśniczych. Ponadto mogli lepiej się poznać

i zintegrować dzięki zabawom integracyjnym. Zaprezentowane zostały również dobre praktyki mediacyjne, a młodzież miała okazje czerpać z doświadczenia swoich kolegów mediatorów.

6. Międzynarodowy Dzień Mediacji

W Międzynarodowym Dniu Mediacji - 20 października 2022 r. na Zamku w Rzeszowie odbyła się konferencja pt .,,Mediacja to sztuka, nauczmy się jej razem”, podczas której uroczyście wręczone zostały nagrody dla zwycięzców w ogólnopolskim konkursie plastycznym zadaniem, którego było wykonanie plakatu zachęcającego do mediacji. Wyróżnionych w konkursie zostało 13 prac, wśród nich plakat uczennicy naszej szkoły - Mileny Kukulińskiej z kl. 7. Prace laureatów znalazły się w okolicznościowym kalendarzu. Nagrodzeni mieli możliwość wraz z przewodnikiem zwiedzić Zamek. Warto wspomnieć, że w ciągu roku zdarza się to nielicznym, jedynie za pozwoleniem Sądu.

7. Dzień Życzliwości

21 listopada 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień zorganizowany przez  Szkolne Koło Caritas, Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych. Ten wyjątkowy dzień został zorganizowany w naszej szkole już po raz kolejny. Korytarz szkolny przyozdobiły plakaty na temat życzliwości, uśmiechu, przyjaźni. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły zostali obdarowani słodkimi upominkami i miłym słowem. Najmłodsi uczniowie otrzymali również piękne naklejki z uśmiechem. W " kąciku życzliwości" każdy mógł poczęstować się uśmiechniętą buźką, dobrym słowem oraz napisać miłe, życzliwe słowa dla innych. W tym dniu nie zabrakło również muzyki i wspólnych tańców.

Bądźmy życzliwi na co dzień!!!

W roku szkolnym 2024/2025 Samorząd Uczniowski

działa w następującym składzie:

 

samuczn

 

 

 

Przewodniczący – Franciszek Rzepka

Zastępca – Nina Chudzikiewicz

Sekretarz – Zofia Rymarowicz

Skarbnik – 

 

     
     
  1. Informacje ogólne

  1. Informacje ogólne

Informacje ogólne

Szkolne Koło Robotyki powstało jako odpowiedź na różnorodne zainteresowania uczniów naszej szkoły związane z zagadnieniami szeroko pojętej informatyki i zastosowaniem jej w różnych dziedzinach ludzkiej działalności. W zajęciach koła może uczestniczyć każdy uczeń, który chciałby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Uczniowie biorący udział w zajęciach mogą wykonywać prace, które ich interesują - tak więc dla przykładu osoby, które zaczynają dopiero przygodę z robotyką mogą budować roboty z gotowych zestawów, inni posiadający już pewną wiedzę i umiejętności mogą projektować i budować własne roboty.


Na każdych zajęciach uczestnicy pracując w dwuosobowych  zespołach, budują roboty z zestawów Lego Mindstorms. Wszystkie roboty konstruktorzy wyposażają w silniki, sensory (m.in. ruchu, odległości, światła, dźwięku, dotyku …)  i programują przy pomocy komputera. Sprawiają, że roboty wykonują konkretne zadania. Sami się przy tym świetnie bawią.

Szkolne Koło Turystyczne powstało w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy p. Daniela Dyki nauczyciela wychowania fizycznego. W okresie pandemii i nauczania zdalnego działalność koła została zawieszona, aby po jej zakończeniu jeszcze prężniej i aktywniej działać. Od 2024 r. koło zyskało nowego opiekuna p. Agatę Zacharską.

W zajęciach koła mogą brać udział chętni uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej.

Głównym celem działalności koła jest popularyzacja turystyki pieszej i krajoznawczej. Zostało stworzone z myślą o rozwijaniu indywidualnych zainteresowań uczniów, pogłębianiu ich wiedzy o otaczającym środowisku, możliwościach aktywnego spędzania wolnego czasu, podnoszenia ogólnej sprawności fizycznej, kształtowania zdrowego stylu życia oraz nabywania umiejętności poruszania się po szlakach turystycznych.

Działalność turystyczna sprawia dzieciom dużo satysfakcji. Pokonanie trasy daje poczucie odniesienia sukcesu, a informacje zdobyte podczas wycieczek wzbogacają ich wiedzę na temat rodzinnej miejscowości i regionu oraz kształtują szacunek do obiektów mających wartość kulturalną i historyczną. Wspólne wędrowanie jest również doskonałą formą integracji uczniów.

IMG 1222   IMG 1227
 IMG 1233  IMG 1234
IMG 1220

JESIENNA WYPRAWA.

W sobotę 26 października z grupą uczniów z klasy Va, Vb oraz IV wyruszyliśmy na wycieczkę krajoznawczą po najbliższej okolicy. Mimo chłodnego poranka i niepewnej pogody z uśmiechem na twarzach udaliśmy się niebieskim szlakiem w kierunku Banisk i znajdującej się tam kapliczki. Las przywitał nas fantastycznymi jesiennymi kolorami oraz szumiącymi liśćmi pod stopami. Mogliśmy obserwować jak zmienia się przyroda jesienią. Po drodze wypatrzyliśmy piękną salamandrę, rozpoznawaliśmy napotkane grzyby, wsłuchiwaliśmy się w relaksujący śpiew ptaków.

Po krótkiej przerwie przy kapliczce wyruszyliśmy w stronę „Czardworku”, by następnieodbić w kierunku góry „Chełma”. Trasa momentami była prosta i przyjemna, jednak nie obyło się bez trudniejszych podejść i stromych zejść, a także naturalnych przeszkód. Uczniowie dzielnie radzili sobie z trudnościami. Zmęczenie i trud wędrówki wynagrodził nam przepiękny widok jaki ukazał się naszym oczom po wyjściu z lasu. Dzieci mogły zaobserwować jak piękne tereny mają na wyciągnięcie ręki.

Sobotnia wycieczka przyniosła wszystkim mnóstwo niezapomnianych wrażeń, które dostarczyły piękne widoki, ale również zapewniła wiedzy o otaczającej przyrodzie. Mimo zmęczenia uczestnicy byli zadowoleni i zapewnili, że wezmą udział w następnych rajdach.

 

...

Podkategorie